دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش

دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش

دانلود فایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش

ابزار اندازه گیری آستر ابزاری ویژه برای موتورهای دریایی است که در مجموعه ای از میله مستقیم با طول مشخص شده مختلف قرار دارد ، که می تواند با هم جمع شود و ابزار اندازه گیری طول مورد نیاز را ایجاد کند. برای اندازه گیری سایش یا افزایش قطر آستر موتور استفاده می شود.

این ابزار در مقایسه با انواع دیگر ابزار اندازه گیری به عنوان ابزار خاصی در نظر گرفته می شود و به طور جداگانه با سایر ابزارهای ویژه موتور تحت نظارت مهندس ارشد یا مهندس دوم نگهداری می شود.

ابزار اندازه گیری بوش

خواندن مرتبط: سایش آستر سیلندر و روشهای اندازه گیری
سیم تبادلگر آمریکایی
سیم سنج آمریکایی یا AWG ابزاری استاندارد است که به صورت دایره ای است و دارای شکاف های مختلف با قطر مختلف در محیط آن است. برای اندازه گیری سطح مقطع کابل یا سیم برقی استفاده می شود. این ابزار معمولاً در کارگاه برق کشتی نگهداری می شود و افسر برق از آن برای اندازه گیری ضخامت سیم استفاده می کند.

سیم سنج – AWG دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش
منبع: ویکی مدیا

 

خواندن مرتبط: خطرات مربوط به عایق کابل برق در صورت آتش سوزی
سنج حفره
ابزاری برای اندازه گیری دقیق قطر هر سوراخ به عنوان اندازه گیری سوراخ شناخته می شود ، این می تواند یک ابزار از نوع مقیاس ، شماره گیری یا دیجیتال باشد. متداول ترین نوع مورد استفاده در کشتی ، اندازه گیری مته سوراخ نوع است ، که دارای یک صفحه سنج است که به شافت و میله های تعویض متصل است ، همچنین به عنوان سورتمه اندازه گیری شناخته می شود ، در اندازه های مختلف برای اندازه گیری ابعاد مختلف سوراخ معمولاً در 0.001 اینچ (0.0025 سانتی متر) یا 0.0001 اینچ (0.00025 سانتی متر) کالیبره می شود.

سنج حفره
منبع: ویکی مدیا

عمق سنج
عمق سنج برای اندازه گیری عمق شکاف ، سوراخ یا هر سطح دیگر از یک جسم استفاده می شود. می تواند از نوع مقیاس ، شماره گیری یا دیجیتال باشد. عمق سنج می تواند از نوع میکرومتر سبک ، نوع نشانگر شماره گیری یا ابزار اصلاح شده نوع ورنیه باشد ، به این معنی که پایه اندازه گیری در مقیاس خواندن یک میکرومتر ، نشانگر شماره گیری یا مقیاس ورنیه نصب شده است.

صفحه یا ابزار Angle
همانطور که از نامش پیداست ، این ابزاری متشکل از دو صفحه مسطح است که با یکدیگر زاویه قائم دارند و برای اندازه گیری دقیق زاویه راست یک شی یا دو جسم به هم متصل شده استفاده می شود. این ابزار معمولاً در کارگاه دور از هرگونه ابزار یا ماده شیمیایی که ممکن است سطح صفحه زاویه را خشن کند ، نگهداری می شود.

صفحه زاویه دار
منبع: wikimedia

صفحه تخت دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش
صفحه تخت یا صفحه سطحی یک سطح صاف دقیق است که برای اندازه گیری مسطح بودن یک شی object هنگامی که روی صفحه تخت نگه داشته می شود به عنوان مرجع استفاده می شود. صفحه تخت نیز در محل کارگاهی در محل کارگاه نگهداری می شود و معمولاً یک قطعه چوبی در بالای سطح صاف به عنوان پوشش محافظ برای محافظت از سطح نگه داشته می شود. برای بررسی سایش ، امتیاز دهی و غیره روی سطح باید بازرسی منظم و کالیبراسیون انجام شود.

صفحه تخت / سطح
شماره گیر
همانطور که در بالا گفته شد ، از سنج شماره گیر استفاده می شود و می تواند به طور جداگانه برای اندازه گیری صحت جسم دایره ای ، پرش از روی یک شی و غیره استفاده شود. این شامل یک نشانگر با صفحه است که به پیستون حمل کننده تماس متصل است نقطه. هنگامی که نقطه تماس با یک شی در تماس باشد (برای اندازه گیری اندازه گیری می شود) ، هرگونه ناهمواری یا پرش باعث حرکت پیستون می شود.

پیستون به شماره اشاره شده در صفحه متصل است. صفحه به گونه ای متصل است که جمع نمی شود بلکه در یک قوس در اطراف نقطه لولای خود می چرخد ​​تا قرائت را در نشانگر نشان دهد.

شماره گیر دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش
منبع: ویکی مدیا / سولاریس 2006

سیم سربی
این یک روش معمول برای استفاده از سیم سرب نرم یا گلوله های سربی برای اندازه گیری فرسودگی یا فاصله بین دو سطح جفت شدن است. سیم یا گلوله های سرب با ابعاد ثابت (که معمولاً بزرگتر از فاصله مورد انتظار هستند) بین دو سطح نگه داشته می شوند و هر دو در مقابل هر کدام محکم می شوند مانند حالت عادی. تغییر در عرض سیم سرب یا توپی ، فاصله یا ساییدگی را نشان می دهد.

خواندن مرتبط: اندازه گیری میزان فاصله دست انداز در کمپرسورهای هوا (با استفاده از گلوله های سربی)
نوارهای اندازه گیری روغن
این نوارها به عنوان نوارهای صدایی شناخته می شوند و فقط برای اندازه گیری سطح مایعات (HFO ، DO ، لوب ها ، آب و غیره) در مخازن کشتی استفاده می شوند. نوارهای صدا می توانند از نوع مکانیکی باشند که در آن نوار در یک سیم پیچ جمع شده و در انتها به یک باب سنگین متصل می شود. نوارهای مکانیکی معمولاً در همه کشتی های خشک مورد استفاده قرار می گیرند ، با این حال ، در کشتی های نفت کش ، سنسورهای الکترونیکی صدا ، سنجهای نوع سروو با انرژی الکتریکی ، نوع اولتراسونیک و غیره

گرفتن صدای مخزن
اعتبارات: نیروی دریایی ایالات متحده / ویکی پدیا.org دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش

 

خواندن مرتبط: چگونه و چرا باید صدای دستی را از کشتی گرفت؟
هیدرومتر آب دریا
یک ابزار شیشه ای کوچک برای اندازه گیری چگالی و اشباع نمک در آب دریا. این یک ابزار ضروری برای افسران عرشه است زیرا پیش نویس بررسی با استفاده از تراکم آب برای محاسبه وزن محموله برای بارگیری تعیین می شود. همچنین برای اطمینان از انطباق با نظرسنجی خط بار استفاده می شود.

سنج انحراف میل لنگ
نوعی از صفحه سنج که به طور خاص برای اندازه گیری انحراف میل لنگ موتور دریایی ساخته شده است. کار همان است که در صفحه سنج توضیح داده شده است ، تنها تفاوت در ساختاری است که باعث می شود این ابزار بین دو شبکه آویزان شود و به آن اجازه می دهد تا هنگام چرخش میل لنگ انحراف را اندازه گیری کند. دانلود رایگان جزوه کاربرد تجهیزات و ابزار سنجش

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.